גשר צפריה 7


קצת רקע

צַפְרִיָּה הוא מושב דתי של הפועל המזרחי באזור המרכז ליד נמל תעופה בן-גוריון, השייך למועצה אזורית עמק לוד. אנשי המושב הוותיקים עובדי אדמה (גידולי גפנים) ובעלי משק חי (רפת, דירים וגידול דבורים). כיום כמעט ואין עובדי חקלאות במושב.

היישוב הוקם בשנת 1949 על חלק מאדמות הכפר הערבי ספריא, שחרב במלחמת העצמאות ועל שמו נקרא היישוב. תחילה נקרא המושב "ספריה א'" ו"כפר צפריה". המושב הוקם על ידי עולים מצ'כוסלובקיה, פולין והונגריה כשהמרכיב ההונגרי היה דומיננטי בו. בשנת 1994 הופקעו מהמושב 640 דונם לצורך הרחבת נמל תעופה בן-גוריון. [מקור : ויקיפדיה, יוני 2017]

ספוטינג בצפריה

בזכות מיקום הישוב, בסמוך לנמל התעופה בן-גוריון, הפכו מספר נקודות בסביבות הישוב לנקודות תצפית וצילום מטוסים אהובות במיוחד על ספוטרים בישראל, ניתן למצוא אותם (אותנו…) יושבים ברכב, מחוברים לאפליקציה וקופצים עם המצלמה לכל מטוס שנוחת או ממריא על מסלול 30/12 או 26.

בעבר, היו מתקני כושר ורחבת חניה סלולה מעברו השני הכביש, אך עקב שימוש לא ראוי של המבקרים במקום (השלכת אשפה והשחתת מתקנים), כמו גם הוראות אנשי הבטחון של השדה (קרבה למסלול ומקרים של סינוור לייזר), נסגר המתחם שמלכתחילה היה בבעלות רשות שדות התעופה. כיום נותרו שלשה מקומות מתאימים לספוטינג, וכרגיל, לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות.

תחנת הדלק צפריה

התחנה ממוקמת על כביש ממש בכניסה לישוב, לרוב, ניתן לחנות שם את הרכב ללא בעיה ולצלם מתוך התחנה את ההמראות. התמונה של אייר-פורס-1 צולמה מתחנת הדלק בביקור של הנשיא טראמפ.

AirForce 1

היתרון הגדול של מיקום זה – בזמן ההמתנה למטוס ספציפי, ניתן להנות מהצל שיש בתחנה.
קישור למפת גוגל של תחנת הדלק

גשר צפריה

הגשר נמצא מעט מערבית מתחנת הדלק, ניתן לחנות בתחנת הדלק ולצעוד כמה עשרות מטרים לראש הגשר. מהגשר ניתן לראות היטב את כל המסלול, כולל מטוסים המסיעים לקראת המראה וכמובן המראות מלאות ממסלול 26.

לנקודה זו שני חסרונות עיקריים:

  1. ב"זכות" מיקומה, כמעט בקו ישר למסלול, יש גלי חום רבים, שגורמים לטשטוש התמונות בצילומים שמתבצעים עם עדשת טלה לתחילת המסלול.
  2. המדרכה המוגנת נמצאת בצד הדרומי של הכביש, וכל מעבר משאית על הכביש חוסם את שדה הראיה. עמידה בצד הצפוני של הגשר מסוכנת מאוד, וכמובן אסורה.

מעגל התנועה לפני כביש 412

כשממשיכים מערבה מתחנת הדלק, או הגשר, בכביש 4404, מגיעים למעגל תנועה קטן, שמשני צידיו אפשר להחנות שניים או שלשה כלי רכב, ולהמתין…
נקודה זו נמצאת בקו ישר עם המשך מסלול 30, ועם קצת יצירתיות אפשר לצלם משם תמונות מאוד מיוחדות, גם בלילה.

סיור ספוטינג

את הנקודות הנ"ל, כמו נקודות נוספות שמתוארות באתר הזה, ניתן לשלב בסיור ספוטינג של מספר שעות ולהעביר זמן איכות עם משפחה או חברים. סיור כזה יהיה כמובן ברכב, ולכן מרבית המקומות המתאימים לצילום נבחרו בסמוך לאיזורים בהם מותר לחנות.