התמך מת, יחי התמך החדש! 4


לפני כשנה כתבתי כאן על נקודת ספוטינג שנקראת "התמך המערבי", הדברים נכתבו אז, בימיו האחרונים של התמך כנקודת ספוטינג לצילום המראות ונחיתות מהמקום הטוב ביותר בנתב"ג, למעט כמובן, בתוך השדה עצמו.
השנה, בערב חג הפסח התבשרנו כי מאמצי הספוטרים בהתנהלותם מול רשות שדות התעופה נשאו פרי, ובקצה של המגרש הענק הוקמה במת תצפית בהמראות ונחיתות בחניון 26 של נמל התעופה על-שם בן-גוריון (נתב"ג).

הפוסט הזה נכתב בעיקר כי הרבה אנשים שואלים "איך להגיע לבמת התצפית?" או "איפה נמצאת מרפסת התצפית?", אז אני מקווה שכאן תמצאו תשובה פשוטה.

הטוב

סוף סוף יש לנו מקום מסודר והכרה רשמית שמותר לצלם המראות ונחיתות בשדה התעופה. מדובר בנקודה נוחה להגעה, בשלב זה עם חניה צמודה ללא תשלום, שניתן לראות ממנה את כל מסלול 26 (להמראות) וחלק לא גדול ממסלול 12 (לנחיתות ברוח מזרחית).
למטרה זו הוקם מבנה מתכת מגודר שיכול להכיל ספוטרים עם ציודם, וגם משפחות מזדמנות שבאות לראות מטוס ממריא דרך דמעה שקופה.

לפי דובר רשות שדות התעופה, קו האוטובוס הפנימי (השאטל) מאפשר לכל אחד להגיע למגרש החניה הסמוך לבמת הצילום (מגרש 26), נקווה שהסידור הזה ימשיך גם לאחר חג הפסח.

בימי חול המועד פסח הונחו במקום כובעי מצחיה, מטעם רשות שדות התעופה – מחווה מאוד נאה של הרשות לטובת חובבי התעופה והסקרנים.

הרע

עקב אילוצים שונים, בינהם כנראה אילוצי בטחון, הבמה הוקמה רחוק מהגדר, בנקודה שעמודי תאורה וקווי החשמל שלהם מפריעים מאוד לצלם את רגע הניתוק.
הבמה עצמה גם אינה מקורה ולכן בימי השמש הישראלית, ויש רבים כאלה, הספוטרים "ירוויחו" גם שיזוף נאה. אני מקווה שבעתיד יבצעו קירוי קל לעמדה הזו.

חסרון נוסף של הבמה הוא רגישות לצעדים, או בעיקר קפיצות על השטח העשוי מתכת. הרעש "מקלקל" את סרטוני הוידאו והרעידות משפיעות מאוד על מי שמצלם עם חצובה.

המכוער

כבר בימיה הראשונים נחשפנו לישראלי המכוער שהגיע לשם עם כל המשפחה, חסם ברכבו כלי רכב אחרים שעמדו שם, הרעיש, ליכלך (על אף שיש פחים במקום) והפריע. הילדים הקטנים שהיו שם השתעממו די מהר והחלו לקפוץ על הבמה. חבל שחויה כזו מגיעה גם לשם, ההנחה שלי היא שמיד לאחר חופשת הפסח תמונת המצב תשתנה ומי שיגיע לבמת התצפית יעשה זאת מתוך כוונה לצפות בהמראות ונחיתות ולא כדי לשרוף זמן בחופש.

איך מגיעים?

נוסעים לכיוון טרמינל 3, לאחר העיקול הגדול ימינה יש שילוט ל"איזור תפעול מערבי", נצמדים לשמאל וזורמים עם הכביש, מגיעים עד איזור "שער תמר", ופונים שמאלה בכיכר ("רחוב יעף"), מוצאים מקום לחנות בלי להפריע לאחרים, עולים עם הבמה, שולפים מצלמה ומחכים למטוס.

מפת הגעה לתמך המערבי

למגיעים ברכב – לכתוב ב-WAZE – "מרפסת תצפית המראות".
למגיעים בתחבורה ציבורית – אוטובוס או רכבת לטרמינל 3, להכנס פנימה ולחפש את שער 24, מיד אחרי השער יש הסעה ("שאטל" חינם) לחניון 26, לרדת בתחנה האחרונה של החניון וללכת 250מ' ברגל. הבעיה – אין לו"ז מסודר של ההסעה הזו.

החובה שלנו

רשות שדות התעופה עשתה צעד גדול מאוד לטובת הספוטרים, ואנחנו חייבים לפעול כדי לשמר את המצב ואף לשפרו!

מספר כללים שאם נקפיד עליהם, מובטח לנו מקום תצפית והנאה רבה לזמן ארוך:

  1. להשמע להוראות אנשי הבטחון – הם עושים עבודתם לשמירה על בטחון השדה, אין להם שום עניין למנוע מאיתנו לעמוד ולצלם שם.
  2. לשמור על המקום נקי, תקין ומסודר.
  3. לא לטפס על הגדר. נפילה ממנה, או כל פציעה במקום עלולה להביא לסגירתו.
  4. להגיע למקום מצוידים בשתיה, כובע, קרם הגנה, ושקיות לאיסוף אשפה. למרות שיש שם פחים – רצוי שניקח את האשפה איתנו.

תודה לרשות שדות התעופה, לספוטרים שפעלו ולחצו על הגורמים השונים, בתקווה להמשך שיתוף פעולה ושיפורים בהמשך!

מומלץ לעיין גם בסקירה מלאה של מקומות לתצפית על מטוסים סביב נתב"ג.